piątek, 26 października 2007

O bieliźnie

Bielizna - ubranie noszone bezpośrednio na skórze, zwykle pod innymi ubraniami.

Część bielizny jest stricte przeznaczona do noszenia pod innymi ubraniami, podczas gdy inne (jak np. T-shirt czy szorty) mogą być noszone zarówno pod spodem jak i jako normalne ubranie.

Poza ochroną zewnętrznych warstw ubrania przed zabrudzeniem, bielizna jest noszona z wielu innych przyczyn, jak np. ciepło, komfort czy higiena. Bielizna jest często wykorzystywana do manifestowania skromności czy erotyzmu, czasami oba te cele są obecne jednocześnie.

Dwoma głównymi typami męskiej bielizny są bokserki i slipy, rodzajów damskiej bielizny jest dużo więcej.

A co z biustonoszem?

Historia biustonosza ma ponad sto lat. Ta nieodzowna dziś część damskiej bielizny po raz pierwszy pojawiła się w 1886 r. w Anglii. Wczesny model, określany jako "ulepszający biust", stanowił konstrukcję z drutu i jedwabiu przywodzącą na myśl raczej dwa sitka do herbaty niż bieliznę. W roku 1887 wynalazek został opatentowany. Wkrótce rozpoczęto produkcję w Stanach Zjednoczonych, gdzie biustonosz można było nabyć za 75 centów w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez firmę Stokes Thomson & Co. z Filadelfii.
W XIX wieku środki komunikacji dalekie były od tego, czym są obecnie. Nic więc dziwnego, że cztery lata po skonstruowaniu biustonosza w Anglii, austriacki przemysłowiec Hugo Schindler nie znał jeszcze tego wynalazku. Austriak wpadł na pomysł stworzenia podtrzymującej piersi bielizny, która zastąpiłaby gorset. 4 września 1891 r. wynalazek otrzymał Patent Cesarski numer 62 641.
Kolejnym wynalazcą była kobieta - panna Christine Hardt z Drezna, która osiem lat później uzyskała Patent Cesarski za "damski strój podtrzymujący biust". Panna Hardt potrafiła myśleć praktycznie i zadbać o higienę - ramiączka jej biustonosza nie były przytwierdzone na stałe, ale zapinane na guziczki, co ułatwiało pranie.

W 1912 roku przyznano następny patent, w tej dziedzinie - otrzymał go Sigmund Lindauer, fabrykant gorsetów ze Stuttgartu, który stworzył miękki biustonosz, całkowicie pozbawiony usztywnień. Anegdota głosi, że pomysł wynalazku narodził się podczas podróży poślubnej państwa Lindauer, w czasie której fabrykanta bardzo zniecierpliwiło pokonywanie niezliczonych pętelek i haczyków w bieliźnie panny młodej.
Prosty, a zarazem niezwykle wygodny staniczek wymyśliła Amerykanka Mary Anne Phelps-Jacobs. Wpadła ona, na pomysł związania ze sobą dwóch jedwabnych chusteczek i dołączenia do nich tasiemek. W 1914 r. ten genialny w prostocie wynalazek otrzymał patent i został nabyty przez Warner Brothers, amerykańską firmę specjalizującą się w bieliźnie.
Wreszcie biustonosz, wcześniej noszony głównie do gry w tenisa i pływania, mógł stać się powszechnie dostępną częścią bielizny. Większość kobiet przyjęła staniki z ulgą, szybko porzucając niewygodne gorsety, które zaczęły coraz bardziej wychodzić z mody...

Bielizna koronkowa, bielizna jedwabna czy bielizna satynowa? - każdemu oczywiście podoba się inna bielizna. Niektórzy preferują stringi, inni figi, biustonosz push-up, biustonosz zapinany z przodu, z ramiączkami, albo bez. Jeszcze inni wolą body lub gorset.

A Ty? Jaki rodzaj bielizny odpowiada Tobie? Wolisz koronkowe stringi czy figi? Dobierasz bieliznę w jednym kolorze? Czy może wolisz aby biustonosz i majtki były w różnych kolorach? Wolisz pończochy czy rajstopy? A jeżeli pończochy to samonośne czy raczej wolisz komplet z pasem do pończoch? Co dla Ciebie jest ważniejsze: wygląd bielizny? Jej funkcjonalność? Twoja bielizna musi być wygodna, piękna, powabna, seksowna? a może wszystko to razem ma dla Ciebie znaczenie?

Brak komentarzy: