środa, 29 sierpnia 2007

Męska bielizna

Bielizna męska ma długi rodowód. Damska - z różnych powodów - ma swoich historyków, swoje przygody, swoje skojarzenia. Wiedza o męskiej jest o wiele skromniejsza. Nawet studia poświęcone stylowi życia i elegancji XIX-wiecznych dandysów, które szeroko opisują ich zwyczaje w zakresie koszul, krawatów, kapeluszy, rękawiczek i innych dodatków, nie wspominają ani słowem o modzie intymnej. W historii ubioru także nie ma wiele zapisów na ten temat. Zdaje się, że zagadnienie bielizny ogranicza się do tematu dłuższej lub krótszej koszuli, która przez wieki stanowiła warstwę oddzielającą ciało od różnorakich "ubrań wierzchnich".
W XV-tym wieku ubiór męski składał się z bardzo obcisłych pludrów (podobnych do dzisiejszych długich kalesonów) noszonych z dopasowanym kaftanem, co dawało smukłą i młodzieńczą sylwetkę (długie płaszcze skrywały ją u ludzi tęższych i starszych). Materiał koszuli widać było przez rozcięcia rękawów: był to ówczesny sposób pokazywania bielizny... Gdy kaftany zrobiły się krótsze, zaczęto wkładać na pludry rodzaj spodenek, przypominających dzisiejsze szorty. Później pludry przechodziły różne koleje losu: zmieniły się w mniej lub bardziej bufiaste spodnie noszone na pończochy. Wiemy, że w ciągu stuleci noszono długie kalesony z lnianego płótna, potem z bawełny, czasami z jedwabiu; wygładzały one sylwetkę pod dość obcisłymi strojami modnymi w XVIII-tym i XIX-tym wieku.

Prawdziwa ewolucja bielizny męskiej nastąpiła dzięki upowszechnieniu się wyrobów z dzianiny. Te "trykotaże", wyrabiane w niektórych regionach (Saint Quentin w Pikardii, Troyes w Szampanii, Hainaut w Belgii) na warsztatach dziewiarskich, dostarczały sezonowej pracy chłopom. Trykot, dżersej, które miały się stać nowoczesną dzianiną pozwoliły, zwłaszcza po upowszechnieniu się okrągłych krosien, rozwinąć produkcję męskich kalesonów. Odkąd zaczęto nosić spodnie, ta bielizna stała się niezbędna.
Także sport obnaży męską intymność. Dziewiętnastowieczne ryciny pokazują niezapomniane scenki z zapaśnikami i bokserami w długich lub krótkich gatkach i kostiumach "siłaczy". Przed pojawieniem się T-shirtu, noszony na wierzch w upalne dni szacowny męski podkoszulek - często siatkowy - przyczynił się do stworzenia popularnego wizerunku, symbolu odpoczynku i wolności, kojarzącego się z pierwszymi płatnymi urlopami.
Od czasów flanelowych kalesonów pradziadka do epoki słynnych bawełnianych slipów w prążki z bocznym rozcięciem, nastąpiła modernistyczna "rewolucja", także w zachowaniach. Jednakże slipy "kangurki", tak popularne wśród większości Francuzów, przegrały z modą zabawnych kalesonów. Te ostatnie w końcu lat 80-tych stały się symbolem nowoczesności i nonkonformizmu, choć w rzeczywistości nawiązywały do przeszłości, tyle że w wersji lekkiej barwnej.

Materiał zaczerpnięty z "Magazynu Mody Intymnej"

sobota, 25 sierpnia 2007

Pranie i konserwacja bielizny

Istotne wskazówki dotyczące prania i konserwacji bielizny

* Należy przestrzegać wskazówek zamieszczonych na etykietach.
* Nie stosować wybielaczy.
* Płynne środki piorące rozpuszczają się w niskich temperaturach lepiej niż proszki i dlatego nie osiadają we włóknach tkaniny, nie powodując tym samym jej stwardnienia.
* Należy używać środków piorących dla tkanin delikatnych do konserwacji artykułów kolorowych.
* Nie jest konieczne stosowanie środków zmiękczających podczas prania.
* Zaleca się ręczne pranie artykułów Feliny, zwłaszcza koronek.
* Używanie specjalnych toreb do prania zmniejsza ryzyko uszkodzenia bądź zdeformowania bielizny.
* Plamy z krwi trzeba sprać, używając zimnej wody.
* Kostiumy kąpielowe powinny być płukane w czystej wodzie lub wodzie z dodatkiem środka piorącego po każdej kąpieli w wodzie chlorowanej lub słonej. Należy także każdorazowo spierać plamy z olejków do opalania czy potu, aby nie uszkodzić włókien elastycznych kostiumu.
* Białe i kolorowe rzeczy trzeba prać osobno.
* Ilość środka piorącego powinna być dostosowana do stopnia zabrudzenia.

źródło: http://www.felina.pl/text.php?menu=washing

niedziela, 19 sierpnia 2007

Bielizna termoaktywna "oddychająca"

Bielizna jest pierwszą-najważniejszą i niezbędną warstwą ubioru sportowca. Dlatego bardzo istotne jest to z jakiego materiału jest wykonana, czy zapewnia komfort użytkownikowi w ekstremalnych warunkach pogodowych, czy ma odpowiednią termoregulację i nie chłonie wody.
Bielizna termoaktywna "oddychająca" szybko odprowadza pot do zewnętrznej części bielizny, pozostawiając wewnętrzną warstwę suchą. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego splotu materiału gwarantującego idealną termoregulację (mikroskopijne kanaliki umożliwiają szybki transport potu na zewnątrz).
Dla przykładu: w bieliźnie wykonanej z bawełny, po zjeździe ze stoku połączonym z odpowiednim wysiłkiem fizycznym nasz organizm się wychładza, robi nam się zimno, np. kiedy czekamy w kolejce do wyciągu lub odpoczywamy.
Bielizna termoaktywna eliminuje ten dyskomfort, zapewniając ciału odpowiedni mikroklimat i ciepłotę.

źródło: http://www.extremus.pl/obieliznie.html

niedziela, 12 sierpnia 2007

Bielizna erotyczna

Bielizna erotyczna jest coraz bardziej poszukiwana prze klientów. Coraz częściej chcemy, aby codzienne bielizna maiała jakieś cechy erotyczne, bo...nigdy nie wiadomo co przyniesie dzień...
Nadal częściej kupuje się bieliznę erotyczną dla pań, ma ona spełniać najskrytsze pragnienia mężczyzny, a kobiecie zatrzeć granice wstydu. Stąd przerózne majtki, staniki, sukienki, gorsety, pończochy...wszetko byłe mało zasłaniało i skutecznie kusiło... Męska bielizna erotyczna ogranciza się do odpowiednich majtek, ale pomysły projektantów zadziwiają!
A wszystko po to, aby pobudzic fantazję, a później...dodatkową satysfakcja będzie spełenienie marzeń...

poniedziałek, 6 sierpnia 2007

Bielizna korygująca

Współczesna kobieta nie ustaje w dążeniu do ulepszania swojego wyglądu.
Ostatnio nastąpił znaczny wzrost zainteresowania bielizną korygującą - modelującą sylwetkę przez spłaszczanie zbędnych wypukłości i podnoszenie pewnych elementów ciała. Sięgają po nią nie tylko kobiety "puszyste", ale również młode szczupłe dziewczęta pragnące poprawić drobne mankamenty sylwetki.
Ważne miejsce na rynku bielizny korygującej zajmują wyroby z włóknem Lycra. [...] Są to głównie majtki z dłuższymi nogawkami, spłaszczające brzuch i podnoszące pośladki.
Wyroby korygujące z włóknem Lycra dostępne są nie tylko w bieliźniarstwie, ale także w pończosznictwie.
Do nowinek należy włókno Lycra Soft, świetnie nadające się do wykorzystania w bieliźnie korygującej. Nowe włókno łatwo się rozciąga i doskonale dopasowuje bieliznę do sylwetki, a przy tym bardzo delikatnie opina ciało. Mniejsza siła ucisku bielizny z Lycrą Soft sprawia, że jest ona niezwykle komfortowa, szczególnie dla kobiet "puszystych". Zastosowanie włókien z nowej rodziny Lycra Soft w materiałach i odzieży pozwala połączyć swobodę ruchów z dobrym uformowaniem sylwetki ("Soft Shaping", czyli delikatne modelowanie).
Body, pończochy, rajstopy, skarpety czy kostiumy kąpielowe z udziałem tych włókien delikatnie modelują ciało nie krępując przy tym ruchów. Nowa molekularna struktura włókien ("soft-stretch") pozwala na wywieranie zauważalnie mniejszego, stałego nacisku na ciało.

Materiał zaczerpnięty z"Magazynu Mody Intymnej"